Daha derinlemesine araştırma yapma

Arkeolojik araştırmada, mineralojik analiz bir yapının kullanımı, üretimi ve özgünlüğü hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Bununla birlikte, araştırmacılar, analiz yönteminin yapıya zarar vermediğinden emin olmalıdır. X ışını kırınımı, esere zarar vermeden mineralojik analiz gerçekleştirmenin yararlı bir yoludur. Bu web seminerinde, X-ışını mikro kırınım analizi ile incelenen kültürel miras nesnelerine bir değil iki örnek sunacağız:

  • Çin Bronz Çağı Erlitou kültüründen bir eserin mineralojik analizi.
  • Renkli bir ortaçağ parşömenindeki pigmentlerin analizi.

Tahribatsız testlerin hem sürecini hem de sonuçlarını özetleyeceğiz. Küçük noktaların analizi (örneğin, 0,3 mm nokta genişliği) kullanılan malzemeler, değişim süreçleri veya imalatın ince ayrıntıları hakkında fikir verir. Analizler için, empyrean çok amaçlı difraktometreyi mikrodifraksiyon ekipmanıyla (X-ışını lensi veya monokapiller) kullandık.


Teknoloji:
X-ışını Kırınımı (XRD)

Sektör: Akademi & Nanomalzemeler & Madencilik & Mineraller

 

Kim katılmalı?

  • Arkeologlar, mineraloglar, tarihçiler, tarihi nesnelerin restoratörleri, X-ışını kırınımı ve özellikle mikro kırınım ile çalışan bilim adamları

 

Ne öğreneceksin?

  • Arkeolojik nesneler için X-ışını mikro kırınımı hakkında bilgi edineceksiniz. İki örnek sunulacak, ortaçağ parşömenleri, Çin bronzları ve ortaçağ pigmentleri.

Date:
08/06/2021
Time:
-
Ülke:
Canada
Etkinlik Türü:
Webinar
Dil:
English
Kayıt Ol