Yüzey suyu arıtımı, su arıtımı ve atık su arıtımı, güvenli içme suyu sağlanmasında kritik konulardır. Bulanıklığın kontrolü ve NOM'un giderilmesi, su hizmetlerinin karşılaştığı temel zorluklardan biri olmaya devam etmektedir. Flokülasyon sürecinin kontrolü ve su ve atık su arıtımı sırasında topaklaşma dozunun ayarlanması, su arıtma sürecinde zor bir adımdır.

Zeta potansiyeli, parçacıklar arasındaki elektrik potansiyelinin bir ölçüsüdür ve parçacıklar arasındaki itici etkileşimi gösterir; sıfır zeta potansiyeli, kirletici maddelerin birikmesi için koşulların maksimuma çıkarıldığı anlamına gelir. Su arıtma işlemi sırasında zeta potansiyelinin izlenmesi, yük nötralizasyon işleminin doğru ve hassas bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Zeta potansiyeli, su arıtma işlemi sırasında optimum topaklaşma dozunu izlemek için ölçülebilir bir değer sağlar.

Su arıtma-kontrol stratejilerini belirlemek için zeta potansiyel ölçümünün kullanılmasının faydaları belgelenmiş olup gözden geçirilecektir. Hem laboratuvar analizörlerinden (Zetasizer Nano Z) hem de çevrimiçi, otomatik sistemden (Zetasizer WT) sonuçlar tartışılacaktır. Tesis işleme gereksinimlerine dayanarak, su arıtma optimizasyonu için zeta potansiyelindeki küçük değişikliklerin hemen tanımlanabilmesi için çevrimiçi gerçek zamanlı izleme sıklıkla tercih edilir. On-line sürekli proses zeta potansiyel izleme faydaları, WA'daki Tacoma Water, Aurora Colorado'daki Aurora Water ve ABD ve İngiltere'deki diğer su arıtma tesisleri gibi tesislerin deneyimleri raporlanarak açıklanacaktır.

 

  • Kimler katılmalı?

Su arıtma tesisi operatörleri, su işletmesi yöneticileri ve pıhtılaşma, yüzdürme ve içme suyu arıtımı anlayışını gerektiren bir alanda veya uygulama alanında çalışan herkes. Çevre sorunlarıyla ilgilenen veya özellikle su arıtma ve atık su arıtma çalışmalarına katılan herkes.

  •  Ne öğreneceksin?

Zeta potansiyel ölçümü, teorisi ve su arıtma açıklamasını optimize etmede rolü tartışılacaktır. Zeta potansiyel ölçümleri ve elde edilebilecek kimyasal maliyet tasarrufları kullanılarak çöktürücü madde ilavesinin nasıl optimize edildiğini göstermek için örnekler sunulacaktır.


Date:
24/06/2020
Time:
17:30 - 18:30
Ülke:
Canada
Etkinlik Türü:
Webinar
Dil:
English
Kayıt Ol
Değerlendirme Anketi a