X ışını kırınımı, bilinmeyen kristal fazları tanımlamak için en güçlü araçlardan biridir ve kristalografların  ICDD gibi başvurabileceği çeşitli veritabanları vardır. Kırınım piklerinin konumlarını ve yoğunluklarını, bilinen kristalin materyallerden oluşan bir kütüphaneyle karşılaştırarak, hedef materyal tanımlanabilir. Bu eyleme faz arama eşleme adı verilir. Bu faz arama taraması yöntemi, bu tür taramaların matematiksel eşleşmesini içerdiğinden, fazın matematiksel olarak XRD modeliyle eşleşmesi mümkündür, ancak aslında örnekte yer almaz.

Bu web semineri sırasında, yanlış fazların tanımlandığı bu karıştırıcı hataları tartışıyoruz. Ve daha da önemlisi, malzemenin kimyasını veya elementel bileşimini anlayarak arama eşlemesini daraltarak bu tür hataların nasıl en aza indirgenebileceği veya ortadan kaldırılabileceğini tartışacağız.

Ne öğreneceksiniz?

Faz tanımlamada nasıl daha iyi XRD analizi elde edileceği

XRD analizi öncesi elementel analizin önemi

Akademi ve endüstriyel araştırmalarda kullanılan hızlı temel analiz araçları

 

Kimler katılmalı?

• X-ışını kırınımı bilgisini genişletmek isteyen malzeme karakterizasyonu analizleriyle ilgili araştırmacılar

• İlgili endüstriler, batarya, toz metalurjisi, çimento, madencilik ve mineraller, çevre düzenlemesi, farmasötikler ve daha fazlası hakkında araştırma yapanlar (ancak bunlarla sınırlı değildir)

• Uygun analitik seçiminden sorumlu AR-GE ve üretim liderleri

• Yeni malzemeler için yöntem geliştirme veya ürün üretimini desteklemek için temel köken analizi araştırmalarını desteklemede çalışan bilim adamları

 


Date:
11/06/2020
Time:
18:00 - 19:00
Ülke:
Austria
Etkinlik Türü:
Webinar
Dil:
English
Kayıt Ol
Değerlendirme Anketi a