Malzeme araştırmalarında, bilim adamının malzeme numunelerinin kristal yapısıyla ilgili birçok analitik sorusu vardır. X ışını kırınımı (XRD), kimyasal bileşim, kristal yapı, kristalit boyutu, gerinim, tercihli yönelim ve katman kalınlığı gibi yapısal bilgileri ortaya çıkaran tek laboratuvar tekniğidir. Bu nedenle malzeme araştırmacıları, toz X-ışını kırınımından (XRPD) katılara, ince filmlere ve nanomalzemelere kadar çok çeşitli malzemeleri analiz etmek için XRD kullanır.

Malzeme karakterizasyon analizinizi ve yorumunuzu iyileştirmek ister misiniz? Daha iyi XRD verileri elde etmenize yardımcı olmaya odaklanan XRD web seminerleri serimize katılın. Bu, kullanıcıların analiz etmek istediğiniz örnek türüne göre doğru örnekleme, örnek hazırlama, XRD cihazı kurulumu ve yapılandırması hakkında bilgi sahibi olmasını gerektirir. Veri toplama sadece ilk adımdır. Verileri iyileştirmek ve sonuçlarını anlamak, Ar-Ge'nizle ilgili kararlar için çok önemlidir.

 

Ne öğreneceksiniz?

Malzeme karakterizasyonu için X-ışını kırınım analizinin temelleri hakkında bilgi edinin.

Bragg yasasının temelleri

X-ışını difraktometresinin fiziğini anlayın (örneğinizi nasıl hazırlayacağınızla ilgili etkileri olduğu için, cihazınızı kurun; mümkün olan en iyi veri kalitesini elde etmek için gereken tüm adımlar)

 

Kimler katılmalı?

• X-ışını kırınımı konusundaki bilgilerini genişletmek isteyen, malzeme karakterizasyon analizine katılan araştırmacılar

• İlgili endüstriler arasında pil, toz metalurjisi, çimento, madencilik ve mineraller, çevresel izleme, ilaçlar ve daha fazlası hakkında araştırma yapanlar (ancak bunlarla sınırlı değildir)

• Uygun analitik seçiminden sorumlu Ar-Ge ve üretim liderleri

• Yeni malzemeler için yöntem geliştirmeyle veya ürün üretimini desteklemek için kök neden analizi araştırmalarını desteklemede görev alan bilim insanları.


Date:
06/04/2021
Time:
18:30 - 19:30
Ülke:
India
Etkinlik Türü:
Webinar
Dil:
English
Kayıt Ol